Żołnierze USA pozostaną dłużej w Afganistanie? Decyzja dziś

Żołnierze USA pozostaną dłużej w Afganistanie Decyzja dziś

Prezydent Joe Biden ma we wtorek podjąć decyzję, czy ewakuacje Amerykanów i ich sojuszników z Afganistanu będą trwać dłużej niż do 31 sierpnia – informuje Reuters. Gdyby Biden zdecydował się na wydłużenie czasu ewakuacji oznaczałoby to, że – wbrew wcześniejszym deklaracjom – amerykańscy żołnierze nie opuszczą Afganistanu do 31 sierpnia.

W niedzielę Biden mówił, że proces ewakuacji z Afganistanu będzie „ciężki i bolesny” a „wiele rzeczy może pójść nie tak”. Prezydent USA sygnalizował, że amerykańscy żołnierze, którzy obecnie w Afganistanie skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa lotniska w Kabulu, z którego prowadzone są ewakuacje, mogą pozostać pod Hindukuszem dłużej niż do 31 sierpnia.

W poniedziałek przedstawiciel administracji USA powiedział Reutersowi, że Biden – w ciągu 24 godzin – zdecyduje czy przedłużyć czas na ewakuację z Afganistanu, aby dać czas Pentagonowi na przygotowanie się do ewentualnego przedłużenia misji w tym kraju.

Departament Obrony podkreśla, że – niezależnie od konieczności ewakuowania z Afganistanu tysięcy Amerykanów, obywateli krajów sojuszniczych i Afgańczyków, którzy współpracowali z amerykańskimi wojskami, będzie potrzeba kilku dni na ewakuację ok. 6 tysięcy żołnierzy USA, którzy obecnie zapewniają bezpieczeństwo lotniska w Kabulu.

Niektórzy doradcy Bidena odradzają mu przedłużenie obecności amerykańskich żołnierzy w Afganistanie ze względów bezpieczeństwa. Biden może zasygnalizować swoje zamiary w czasie wirtualnego szczytu G-7, poświęconego sytuacji w Afganistanie, który odbędzie się we wtorek.

Dwóch przedstawicieli administracji USA, na których powołuje się Reuters twierdzi, że oczekuje się, iż Amerykanie będą kontynuowali ewakuację po 31 sierpnia. Jeden z przedstawicieli Departamentu Stanu mówił dziennikarzom, że zobowiązanie wobec Afgańczyków, których życie jest zagrożone, „nie kończy się 31 sierpnia”.

W poniedziałek przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów, Adam Schiff, wyraził wątpliwość czy ewakuacja z Afganistanu może zakończyć się w 8 dni.

– Sądzę, że to możliwe, ale myślę, że to bardzo mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę liczbę Amerykanów, którzy muszą być ewakuowani – stwierdził.

Talibowie zapowiadają, że nie wyrażą zgody na dłuższą obecność Amerykanów w Afganistanie. Waszyngton twierdzi z kolei, że negocjacje w tej kwestii trwają. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan mówi, że administracja Bidena codziennie prowadzi rozmowy z talibami i czyni „ogromne postępy” w ewakuowaniu Amerykanów i ich sojuszników z Afganistanu.

Od 14 sierpnia Amerykanie ewakuowali z Kabulu ok. 48 tysięcy osób.

msn.com

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!